REVIZIJA STANDARDA ISO 14001:2004
U trećem kvartalu 2015. godine, revidirana je norma ISO 14001: 2004 te je objavljena norma ISO 14001: 2015.
U nastavku se nalazi sažetak promjena u standardu:
Strateško upravljanje okolišem – U okviru strateškog planiranja organizacije, povećana je istaknutost upravljanja okolišem. Unesen je novi zahtjev u kontekstu organizacije gdje je potrebno prepoznati i iskoristiti prilike za dobrobit i za organizaciju i za okoliš. Poseban je fokus na pitanjima ili promjenama okolnosti koje se odnose na potrebe i očekivanja zainteresiranih strana (uključujući i regulatornih zahtjeva), te lokalnim, regionalnim ili globalnim ekološkim uvjetima koji mogu utjecati na ili biti pod utjecajem organizacije. Mjere, koje su utvrđene kao prioritet za ublažavanje rizika nepovoljnosti ili kako iskoristiti blagotvorne mogućnosti, integriraju se u operativno planiranje sustava upravljanja okolišem.
Vodstvo – Kako bi osigurali uspjeh sustava upravljanja okolišem, dodana je nova klauzula, prema kojoj se vodećim ulogama u organizaciji dodjeljuju određene odgovornosti za promicanje upravljanja okolišem unutar organizacije.
Očuvanje okoliša – Prošireno je očekivanje od organizacije da pokrene pro-aktivne inicijative za zaštitu okoliša od zla i degradacije, u skladu s kontekstu organizacije. Izmijenjeni tekst ne izdaje definiciju “zaštita okoliša”, ali napominje da to može uključiti prevenciju onečišćenja, održivo korištenje resursa, ublažavanje klimatskih promjena i prilagodbe, zaštitu bio-raznolikosti i ekosustava, itd.
Zaštita okoliša – Pomak je u gledištu na stalno poboljšanje, gdje se traži kontinuirano poboljšanje, od poboljšanja sustava upravljanja do poboljšanje zaštite okoliša. U skladu s organizacijom obaveze politike organizacije će biti, prema potrebi, smanjiti emisije, otpadne vode i otpad na razine koje je postavila organizacija.
Životni ciklus razmišljanja – Kao dodatak trenutnim zahtjevima za upravljanje okolišnim aspektima, povezanih s nabavljenim robama i uslugama, organizacija će morati proširiti svoju kontrolu i djelovanje na okolišne utjecaje povezane s uporabom proizvoda i proizvoda s istekom roka trajanja ili odlaganja otpada. To ne znači da postoji zahtjev za procjenom životnog ciklusa proizvoda.
Komunikacija – Dodan je razvoj strategije komunikacija s jednakim naglaskom na vanjske i unutarnje komunikacije. To uključuje i zahtjev o komunikaciji dosljednih i pouzdanih informacija, te uspostavljanje mehanizama za osobe koje rade pod kontrolom organizacije, da daju prijedloge o poboljšanju sustava upravljanja okolišem. Organizacija je zadržala pravo na donošenje odluke za vanjskom komunikacijom ali prilikom donošenja odluka treba uzeti u obzir i potrebne informacije koje zahtijevaju kako regulatorne agencije te očekivanja drugih zainteresiranih strana.
Dokumentacija – Uzimajući u obzir evoluciju računala i oblaka za čuvanje podataka koji pokreću sustave za upravljanje, ova revizija uključuje pojam ‘dokumentirani podatak’, umjesto ‘dokument’ i ”zapis“. Kako bi se norma uskladila sa ISO 9001, organizacija će zadržati fleksibilnost prilikom utvrđivanja kada su potrebne “procedure“ kako bi se osiguralo učinkovito upravljanje procesom.